Románia schengeni csatlakozásával mi leszünk az EU legfontosabb védvonala

2025. január 17. 18:36

A román csatlakozás történelmi mérföldkő, ám aggasztó kérdéseket vethet fel a migráció és a kábítószer-kereskedelem szempontjából.

2025. január 17. 18:36
null
Kónya Máté

Románia idén sok erőfeszítést és tárgyalást követően a schengeni övezet tagországává vált, amit széleskörű nemzetközi elismerés és eufórikus hangulat kísért. Ez valóban történelmi mérföldkő, amely egyszerre hordozhat magában lehetőségeket és kihívásokat.

Az ellenőrzések megszűnésével új biztonsági kérdések merülnek fel, különösen a keleti határszakaszok védelmével kapcsolatban.

2025. január elsején kulminálódott a folyamat, amely már régóta érőben volt: Románia schengeni csatlakozása, amellyel megszűnt az ellenőrzés a magyar-román határon. Az alapvetően pozitív, és a soros európai magyar elnökség által erősen támogatott lépés hatása azonban veszélyeket is hordozhat magában, hiszen nemcsak kulturális és gazdasági összekapcsolódást hozhat, de aggasztó kérdéseket vethet fel a migráció és a kábítószer-kereskedelem szempontjából. Románia földrajzi helyzete – mint a balkáni útvonal egyik kulcspontja – eddig is kiemelkedő szerepet játszott a nemzetközi drogkereskedelemben.

A mostani helyzet azonban új távlatokat nyithat mind az embercsempészek, mind a bűnözői hálózatok előtt.

Kelet felől: A csempészet új útvonalai

Amikor Magyarország felépítette a déli határkerítést, a brüsszeli szalonokban – és a folyamatokat gyorsan lekövetve a belbudai kocsmaértelmiség és a hazai ellenzék körében is – azonnal megindult a liberális emberjogi fanyalgás. Azóta kiderült, hogy a kerítés nélkül ma már talán nem is beszélhetnénk a klasszikus Európáról.

De mi a helyzet Románia schengeni csatlakozásával? Egy kis kerülővel az embercsempészek szinte akadály nélkül hozhatják be az illegális migránsokat. Már 2023-ban is a Romániában elfogott illegális migránsok közel kétharmada Magyarország felé tartott. A nyitott magyar-román határszakasz miatt a kerítés jelentősége csökkenhet, miközben új kihívásokkal nézünk szembe:

az ország keleti határain is megjelenhetnek az embercsempészek,

akik Románia irányából próbálják megkerülni az eddig statisztikailag is hatékonynak mondható rendszert.

Románia és a kábítószer-kereskedelem: balkáni átjáró

Románia nemcsak az illegális migrációban, hanem a kábítószer-kereskedelemben is kulcsszerepet játszik. Az országon keresztül ugyanis illegális tudatmódosító szerek áramlanak Európába – mostantól talán még nagyobb mértékben. Nézzük sorra:

  • Heroin: Az Afganisztánból a Balkán-útvonalon érkező mákalapú narkotikumok gyakran Románián keresztül jutnak el Nyugat-Európába. Az illegális áruforgalomban kulcsszerepe van az internet sötét oldalán (darkweb) elérhető, webáruház-szerű platformoknak is, amelyek bárki számára könnyen hozzáférhetőek.
  • Kokain: A fekete-tengeri kikötők révén Dél-Amerikából érkező kokain és egyéb aktivitásnövelő szerek forgalma is egyre jelentősebbé válik. 

A hatóságok hazai és nemzetközi szinten is próbálják megfékezni ezt a jelenséget, rendszeresen tájékoztatnak hatalmas szállítmányok lefoglalásáról, bűnbandák lekapcsolásáról, de Románia schengeni csatlakozása láthatóan ismét újabb kihívást hordoz magában ezen a téren. A határellenőrzések hiánya megkönnyíti a bűnözői hálózatok dolgát, és még több illegális szállítmány áramolhat be Magyarországra és az Európai Unió más részeibe.

A két probléma – migráció és kábítószer-kereskedelem – szorosan összefügg.

Az embercsempészek által használt útvonalak sok esetben egyszerre a drogszállítmányok 

tranzitútjait is jelentik. Románia schengeni csatlakozása után ezeket az útvonalakat még könnyebben használhatják, hiszen az ellenőrzések gyengülése megkönnyíti a szállítást és terjesztést.

Ezt is ajánljuk a témában

Megoldás: van-e kiút?

A kérdés világos: hogyan néz szembe Magyarország a schengeni bővítés által jelentett új kihívásokkal – és persze a lehetőségekkel? Az embercsempészet és a kábítószer-kereskedelem egyre nagyobb fenyegetést jelent, miközben Brüsszel és az európai döntéshozók szemmel láthatóan nem ezzel vannak elfoglalva.

Mi, magyarok régóta tudjuk, hogy magunkra vagyunk utalva. Ahogy eddig is, úgy most is nekünk kell aktív szerepet vállalnunk Európa határainak megvédésében,

hiszen Románia schengeni csatlakozása után a keleti periféria lesz az Unió egyik legfontosabb védvonala – és ezzel együtt célpontja is.

Az Európai Unió a csatlakozási folyamat során nem mutatott különösebb hajlandóságot és érdeklődést arra, hogy valódi megoldást találjon, így valóban kulcsfontosságú lehet a magyar-román, valamint a balkáni együttműködés: kapcsolatfelvétel, tárgyalások, megvalósítás. Magyarország jó kapcsolatot ápol a Balkán országaival, és a magyar-román feszültség is feloldódni látszik. Mindez pedig még jobban felértékeli Magyarország konnektivitás-stratégiáját.

Nyitókép: AI-illusztráció

Összesen 11 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Treeoflife
2025. január 17. 19:11
Ha a bolgárok és a románok megértették, hazánk eddig milyen szerepet töltött be, akkor nem lesz probléma. Abban reménykedhetünk, hogy felnőnek ehhez, mert egyébként nem lesz más választásunk, bármennyire is a schengeni határon belüli országokról beszélünk, hasonló ellenőrzésekre lesz szükség, mint amit a németek meg osztrákok, csehek időnként eszközölnek.
nesztekjobbrol
2025. január 17. 19:04
kelet magyarorszag lelep a romanokhoz dolgozni, az most a legnagyobb veszely az osszes nagyvaros a trianoni hataron kivul van, csonka magyarorszagon meg a putrik brutto 3 kilo fizetessel hat nem nyero helyzet
dodek4b
2025. január 17. 18:52
A románok/bulgárok ezt a cumit jól bekapták , a nem regisztrált migránsokat ezentúl már hozzájuk lehet küldeni !
viktor-a-kiraly
2025. január 17. 18:42
milyen hülye cikk ez :D pont hogy mostmár nem magyarország lesz a védőháló ezután :D :D :D
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!